Montaż PCB – rozwiązanie do automatyzacji montażu komponentów THT

Automatyka i Robotyka

Montaż PCB komponentów przewlekanych to zadanie wymagające wyjątkowej precyzji. Manualny proces formowania i instalowania elementów wiąże się jednak często z generowaniem kosztownych lub niemożliwych do naprawy błędów. Przełomowym rozwiązaniem okazuje się być nowoczesny system do automatycznego montażu THT na płytkach PCB, korzystający z rozwiązań sztucznej inteligencji. Jakie oferuje funkcjonalności i dlaczego warto go wdrożyć?

Zautomatyzowany montaż PCB – najważniejsze funkcjonalności urządzenia

Stanowisko automatyzujące montaż elementów przewlekanych na płytce PCB przynosi prawdziwą rewolucję w produkcji elektroniki! Nasz 6-osiowy robot precyzyjnie montuje komponenty THT i z wysoką dokładnością formuje wyprowadzenia elementów.

Automatyczne stanowisko doskonale odwzorowuje manualny montaż komponentów THT. Jak to możliwe? Specjalnie opracowany czujnik siły oraz systemy wizyjne imitują ludzkie zmysły, których do tej pory używali pracownicy podczas ręcznego przygotowywania elementów przewlekanych. Dzięki temu maszyna jest w stanie dorównać człowiekowi tempem oraz precyzją działania.

Łatwe programowanie montażu komponentów THT

Elastyczny system konfiguracji procesu montażu zawiera zbiór predefiniowanych akcji, dzięki którym możliwe jest intuicyjne zaprogramowanie procesu. Operator nieposiadający specjalistycznej wiedzy z dziedziny programowania może samodzielnie skonfigurować prosty program do montażu kilkunastu komponentów w mniej niż 10 minut.

Precyzyjny montaż PCB komponentów przewlekanych

Zautomatyzowanie montażu PCB dla komponentów przewlekanych nie jest rzeczą prostą. Wymaga uwzględnienia wielu zmiennych: kształtu, rozmiaru, rozstawu wyprowadzeń, czy też konieczności odpowiedniego formowania wyprowadzeń. Dzięki naszemu rozwiązaniu analiza oraz dalsze przetworzenie tych informacji zostało zautomatyzowane, aby szybciej i dokładniej realizować założony plan produkcyjny.

Modułowość i łatwa konfiguracja gwarantują, że urządzenie może zostać zintegrowane z dowolną linią produkcyjną. Czas przezbrojenia maszyny wynosi mniej niż minutę. Transporter o regulowanej szerokości pozwala przemieszczać płytki PCB o różnych rozmiarach. Moduł dostarczania komponentów przystosowany jest do obsługi podajników tackowych, laskowych, radialnych, a nawet komponentów dostarczanych luzem. Po zamontowaniu komponentu system weryfikuje, czy został on obsadzony prawidłowo – jeśli nie, powtarza proces aż do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu.

Szukasz sposobu na zautomatyzowanie montażu PCB dla komponentów przewlekanych?

Sprawdź nasze rozwiązania!

Maszyna do automatycznego montażu THT umożliwia też montaż PCB wymagający wstępnego formowania wyprowadzeń komponentów. Co istotne, formowanie i montowanie odbywają się w trakcie jednego procesu, na tym samym stanowisku roboczym, skracając czas cyklu i niwelując ryzyko zdeformowania delikatnych wyprowadzeń.

Monitorowanie w czasie rzeczywistym

System do zautomatyzowanego montażu pozwala monitorować procesy w czasie rzeczywistym. Szybkie uzyskanie informacji zwrotnej OK/NOK umożliwia błyskawiczne wdrożenie niezbędnych poprawek. Efektywna bieżąca kontrola jakości procesu przekłada się na eliminację większości błędów jeszcze na etapie produkcji.

Montaż PCB – dlaczego warto wdrożyć automatyzację montażu komponentów THT?

Automatyzacja montażu PCB i elementów przewlekanych to przyszłościowa inwestycja. Jakie korzyści przynosi firmom decydującym się na jej wdrożenie?

Automatyczny montaż PCB sposobem na oszczędności finansowe

Stosowanie automatycznych rozwiązań pozwala osiągnąć wysoką precyzję działań, co wpływa na podwyższenie wskaźników jakościowych oraz wydajnościowych. Redukuje też koszt złomowanych komponentów dzięki temu, że eliminuje ryzyko uszkodzeń lub deformacji wyprowadzeń elementów.

Standardowy montaż PCB umożliwia wykrycie większości błędów dopiero na końcowych etapach produkcji wówczas, gdy naprawa staje się kosztowna, a czasem wręcz niewykonalna. Oznacza to straty finansowe oraz zagrożenie terminowej realizacji założonego planu produkcyjnego. Automatyzacja montażu eliminuje ten problem.

Wysoka precyzja montażu THT

Zaletą urządzeń automatycznych jest możliwość pracy w trybie 24/7 z zachowaniem ustandaryzowanej, wysokiej jakości działania – w przeciwieństwie do precyzji operatorów manualnych, zmniejszającej się wraz z ich narastających zmęczeniem. Maszyna jest nie tylko dokładniejsza, ale też w czasie rzeczywistym weryfikuje prawidłowość montażu i realizuje niezbędne poprawki.

Elastyczny montaż PCB

Nasz automatyczny robot może zostać zintegrowany z każdą linią produkcyjną. Bez problemu rozpoznaje typ komponentu oraz jego lokalizację, a także umożliwia szybkie i łatwe przezbrojenia. Co istotne, rozwiązanie może zautomatyzować cały proces montażu THT lub jego określoną część – to klient decyduje, jakiego dokładnie wdrożenia potrzebuje w danym momencie.

Zdarza się również, że montaż komponentów na płytce PCB jest na tyle skomplikowaną operacją, że nie da się jej zautomatyzować w 100%. Działanie w trybie kooperacji umożliwia przeplatanie procesowania przez maszynę z pracą operatorów manualnych.

Eliminacja problemów kadrowych

Coraz większe zainteresowanie automatyzacją montażu komponentów THT jest również podyktowane brakami kadrowymi. Do precyzyjnego montażu konieczne jest zaangażowanie wykwalifikowanych operatorów. Tymczasem robot dorównuje im szybkością oraz precyzją działania, a co najważniejsze – nigdy się nie męczy.