Montaż elementów THT – co warto o nim wiedzieć?

Automatyka i Robotyka
Montaż elementów THT - co warto o nim wiedzieć?

Technologia Al zrewolucjonizowała rynek, choć niewiele osób wie, że korzystamy z niej od ponad 70 lat. W dobie globalnej automatyzacji i robotyzacji firmy na całym świecie poszukują rozwiązań, które zoptymalizują wykorzystanie linii produkcyjnych i ich montaż. Klasyczna automatyzacja produkcji typu high-mix / low-volume nie jest opłacalna. Rozwiązaniem jest automatyczny montaż THT. Oferujemy zaawansowaną automatyzację dla technologii THT, której zakres możliwości jest szeroki. Prezentowana przez nas maszyna to nowoczesne rozwiązanie na rynku.

Montaż przewlekany, czyli Trough-Hole Technology jest jednym ze sposobów montowania komponentów elektronicznych na płytce PCB. W naszej firmie Fitech, która działa na rynku europejskim od ponad 25 lat nieustannie usprawniamy automatyzację procesów przemysłowych, aby poprawiać wydajności operacyjnej w fabrykach klientów.

Montaż THT- istotne informacje

Naszym Klientom oferujemy nowoczesne rozwiązania m.in. z zakresu montażu elektroniki. Do takich należy nasza najnowsza maszyna do automatyzacji montażu THT, która daje wiele możliwości, a przede wszystkim usprawnia cały proces i podnosi jego jakość. Efektywnie zastępuje dotychczasowy, ręczny montaż elementów THT w produkcji elektroniki, eliminując wiele problemów z tym związanych. Jest również odpowiedzią na problemy związanie z brakiem specjalistów oraz rosnącymi kosztami zatrudnienia pracownika.

Jakie zalety ma automatyczny montaż THT?

 • Automatyzacja zapewni powtarzalność i eliminuje ryzyko popełnienia błędów w montażu zapewniając wysoką jakośc produktu końcowego
 • Połączenie procesu formowania i montażu w jednej maszynie minimalizuje ryzyko uszkodzeń lub deformacji delikatnych wyprowadzeń elementów montażowych
 • W przypadku błędów, które zostaną wykryte w końcowym etapie montażu koszty ich naprawy bywa wysoki. Automatyzacja niemal w 100 procentach eliminuje prawdopodobieństwo błędów montażowych optymalizując tym samym koszty operacyjne fabryki
 • Zastosowanie kontroli wizyjnej usprawnia i monitoruje w czasie rzeczywistym montaż elementów, czym pozytywnie wpływa na jakość i wydajność procesu produkcji.
 • Wyzwaniem dla pracodawców są stale, rosnące koszty zatrudnienia oraz brak wykwalifikowanych pracowników. Automatyzacja procesów rozwiązuje również te problemy, zwiększając kontrolę nad kosztami.

Należy pamiętać o tym, że ręczny montaż elementów przewlekanych jest procesem żmudnym i obarczonym ryzykiem popełnienia błędów. Zautomatyzowanie tego procesu przynosi szereg korzyści dla firmy.

Szukasz nowoczesnego rozwiązania do montażu elementów THT?

Jesteś w dobrym miejscu.

Maszyna do montażu THT

Zaletą naszej maszyny THT jest nie tylko fakt, że automatyzuje ręczny proces montażu, ale sposób, w jaki to robi:

 • Końca dobiegają prace nad wprowadzeniem algorytmów Sztucznej Inteligencji opracowanych przez naszych naukowców. Będą one jeszcze efektywniej wspierać proces pobierania komponentów przez robota oraz weryfikacji ich jakości czy poprawności formowania wyprowadzeń.
 • Prosty i czytelny interface na sterowniku PLC pozwala bez skomplikowanego programowania szybko skonfigurować sekwencję montażu nowych elementów.
 • Modułowa konstrukcja pozwala w łatwy sposób na dopasowanie maszyny do zmiennych  parametrów procesu, jak rodzaj komponetów (wymienne chwytaki dla robota), typ opakowań, w jakich są dostarczane (wymienne podajniki), rozmiar PCB (regulowana szerokość transporterów), czy system wizyjny dla poszczególnych etapów procesu.
 • Robot 6-osiowy od renomowanych partnerów gwarantuje pełną kontrolę regulacji siły i momentu skręcającego.

Nasze stanowisko automatyzuje monotonny proces montażu elementów THT, w ramach którego formowane i montowane są elementy o wielu zmiennych, jak kształt, rozmiar, rozstaw wyprowadzeń czy typ opakowania  A co najważniejsze, przy tych wielu zmiennych maszyna zachowuje wysoką skuteczność procesu montażu. Dane dostarczone przez naszego klienta pokazują, ze czas montażu złączy oraz przekaźników wynosi średnio 4 sekundy, ze skutecznością montażu na poziomie 99,8%. Jest to wynik porównywalny z czasem pracy operatora, przy skuteczności znacznie wyższej.

Jedna maszyna, wiele rozwiązań

Montaż THT wpisuje się w myśl technologii Al. Wdrożenie maszyn opartych na zastosowaniu najnowszych rozwiązań pomaga zminimalizować koszty i skrócić cykle produkcyjne. Jedna maszyna ma wiele możliwości i zastosowań, a poniesione koszty zwrócą się w postaci zysków, jakie wygeneruje urządzenie (oczywiście pośrednio).

Co umożliwia wprowadzenie maszyny oferowanej przez naszą firmę Fitech?

 • Montowanie elementów o niestandardowych wymiarach, trudnych do montowania ręcznego
 • Montaż elementów zapakowanych w tacki, tuby, taśmy lub luzem
 • Uproszczenie procesów, ponieważ elementy wymagające wstępnego formowania są formowane w maszynie, bez przerywania procesu
 • Szybkie i łatwe programowanie
 • częściowe lub całkowite zastąpienie procesu montażu ręcznego.

Należy pamiętać, że maszyna gwarantuje:

 • Jakość
 • Elastyczność
 • Wydajność
 • Kompaktowość
 • Prosta obsługa.

Jakość, jaką gwarantuje maszyna zapewnia wprowadzenie pełnego, powtarzalnego procesu montażu z wyeliminowaniem błędów. Stację można dostosować do montażu tranzystorów, złącz, przekaźników, kondensatorów, warystorów, dławików oraz dostosować szerokość transportera do PCB. Stanowiska mogą pracować w linii lub oddzielnie. Co najważniejsze, do obsługi stanowiska nie jest potrzebna wiedza inżynieryjna. Wszystko dzięki przejrzystemu interfejsowi. Czas montażu złączy oraz przekaźników wynosi średnio 4 sekundy, ze skutecznością montażu na poziomie 99,8%. Rozmiar stacji jest podobny to obszaru, jaki zajmuje stanowisko ręczne. Nie jest zatem wymagane zwiększenie przestrzeni.

Technologia poczyniła znaczne postępy w prawie każdej branży. Jedną z takich branż jest z pewnością produkcja. A jednym z obszarów, w którym nastąpiły znaczące zmiany, jest proces montażu. Automatyzacja wynikająca z tych postępów technologicznych od wielu lat jest kluczem do funkcjonowania i wydajności biznesu. Czy Twoja firma korzysta z nowoczesnych rozwiązań?