Współpraca z renomowanymi partnerami technologicznymi – skutecznie automatyzujemy montaż elektroniki

Nasze projekty

Choć montaż elektroniki jest w ogromnym stopniu zautomatyzowany, wielu producentów wciąż jako problematyczną postrzega kwestię automatyzacji montażu komponentów THT. Wraz z naszymi partnerami technologicznymi opracowaliśmy jednak specjalną maszynę do montażu THT. Obecnie jest na etapie PoC i wszystko wskazuje na to, że niebawem trafi na rynek. Poznajmy szczegóły na temat jej budowy i funkcji.

Montaż elektroniki wyzwaniem dla automatyzacji

Montaż THT to jeden ze standardowych procesów wykonywanych w każdym zakładzie produkującym sprzęty elektroniczne. Stanowi on ważną część całego procesu montażu elektroniki. Polega na wygięciu oraz przewleczeniu nóżek elementów elektronicznych na drugą stronę płytki PCB przez specjalnie wycięte w tym celu otwory. Mimo rozwoju technologii i wszechobecnego zastępowania człowieka robotami, a także mimo tego, że montaż THT to żmudna czynność o charakterze powtarzalnym, w dużej części zakładów wciąż wykonuje się go ręcznie.

Przez lata nikt nie odważył się podjąć zadania zautomatyzowania montażu THT. Powszechnie uważano, że żadna maszyna nie będzie w stanie poradzić sobie z tym tak dobrze, jak człowiek. Brak było pomysłów jak rozwiązać niektóre kwestie, takie jak różne wielkości i sposoby pakowania komponentów, odmienne kąty obsadzania czy formowanie wyprowadzeń. Rozwiązania proponowane w ostatnim czasie przez niektóre firmy nie zawsze w pełni odpowiadały na potrzeby producentów elektroniki, przez co automatyzacja montażu THT wciąż nie stała się powszechna. Z wyzwaniem stworzenia zaawansowanej maszyny postanowiła zmierzyć się dopiero firma Fitech. Nasze wysiłki nie zakończyłyby się jednak sukcesem, gdyby nie współpraca z renomowanymi partnerami technologicznymi.

Razem można więcej, czyli wspólny projekt maszyny do montażu THT

ABB, B&R i Microsoft Azure – tych liderów nowatorskich technologii z pewnością zna każdy, kto choć trochę interesuje się światem automatyki i robotyki. To właśnie ich zaprosiliśmy do realizacji przedsięwzięcia zainicjowanego przez naszą firmę. Połączenie sił zaowocowało opracowaniem maszyny do automatycznego montażu elektroniki, która dziś usprawnia procesy produkcyjne wielu przedsiębiorstw i wciąż wdrażana jest w nowych. W czym tkwi jej fenomen?

To rozwiązanie oparte na wykorzystaniu ramienia robotycznego ABB oraz komputera przemysłowego B&R ze zintegrowanym panelem. Do tego dołącza aplikacja oparta na platformie chmurowej Microsoft Azure. Umożliwia ona zdalne zarządzanie maszyną i gromadzi dane pozyskiwane w czasie montażu elektroniki. Te z kolei są bazą dla sieci neuronowych do ciągłego udoskonalania procesu pobierania niestandardowych komponentów. Ponadto raporty generowane przez aplikację stanowią narzędzie pomocne w ciągłym podnoszeniu efektywności maszyny.

Chcesz zautomatyzować montaż elektroniki?

Postaw na sprawdzonego partnera!

Główne zalety opracowanej maszyny montażowej

Proponowana maszyna do montażu elektroniki to rozwiązanie bardziej zaawansowane niż można by przypuszczać. Wspólnie z partnerami technologicznymi staraliśmy się bowiem w pełni dostosować ją do wymagań przemysłu 4.0. Co to oznacza? Po pierwsze, maszyna gotowa jest do obsługiwania w trybie zdalnym. Wszystko dzięki temu, że do wizualizacji panelu operatorskiego posłużyliśmy się technologią mapp View, która pozwala na wyświetlanie interfejsu graficznego w zwykłej przeglądarce internetowej.

Możliwość integracji maszyny z platformami MES i ERP to jej kolejna, niewątpliwa zaleta. Ma ona związek z tym, że platforma B&R korzysta z technologii Hypervisor. Dzięki niej na jednym urządzeniu mogą zostać uruchomione dwa systemy operacyjne naraz.

Ważna korzyść płynie również z wykorzystania zintegrowanego systemu bezpieczeństwa B&R. To on sprawił, że przestało być konieczne budowanie osobnej sieci komunikacji pomiędzy sterownikiem głównym i system bezpieczeństwa, a co za tym idzie – zredukował ilość okablowania i umożliwił podłączanie podajników i narzędzi również w momencie, gdy maszyna pracuje.

Zróżnicowany montaż elektroniki bez przezbrajania maszyny

Pomyślnie udało się także rozwiązać wspomniane wcześniej problematyczne kwestie. Mowa między innymi o tym, że podczas montażu elektroniki komponenty często muszą być obsadzane z uwzględnieniem konkretnych parametrów, jak np. polaryzacja albo o tym, że dostarczane sa w różnego typu opakowaniach. Maszynę THT można przezbroić, a co najważniejsze – można zrobić to z poziomu software. Nie ma potrzeby wyłączania urządzenia ani delegowania pracownika, który ma wiedzę i umiejętności pozwalające na skomplikowane fizyczne przezbrojenie. Wystarczy kilka prostych zmian w ustawieniach oprogramowania i szybka wymiana podajników, aby urządzenie było gotowe do pracy z innymi komponentami. Nie trzeba też martwić się o to, że czas potrzebny na przestrojenie maszyny to duże straty dla produkcji.

Chcesz, aby montaż elektroniki w Twojej firmie odbywał się automatycznie? Skontaktuj się z nami i pozwól nam stworzyć rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb.