Fitech – opinie i fakty na temat automatyzacji procesów przemysłowych

Automatyka i Robotyka
Fitech – opinie i fakty na temat automatyzacji procesów przemysłowych

Z badań przeprowadzonych przez Światowe Forum Ekonomiczne wynika, że globalnie z każdych 100 godzin pracy aż 29 godzin przepracowują maszyny. Pozostałą liczbę – człowiek. Według prognoz, w 2025 roku wykorzystanie maszyn wzrośnie do 52 godzin na każde 100 godzin pracy. Choć coraz więcej zakładów przemysłowych decyduje się na wdrożenie automatyzacji procesów przemysłowych, wciąż niektórych powstrzymują przed tym błędne, obiegowe opinie – Fitech w poniższym artykule postara się pokrótce skonfrontować je z faktami.

Fitech – opinie dotyczące wielkości produkcji

Mit numer 1 brzmi: „Automatyzacja procesów przemysłowych opłaca się jedynie przy produkcji masowej”. Istotnie, nie można zaprzeczyć, że automatyzacja pozwala na osiągnięcie najwyższych zysków finansowych. Ma to miejsce tam, gdzie produkcja jest wysoko wolumenowa, powtarzalna, stabilna oraz zaplanowana długofalowo. Ale czy zawsze musi chodzić jedynie o zyski finansowe? Równie dobrze czynnikiem opłacalności może być przecież zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Istnieje wiele zakładów czy choćby linii produkcyjnych, na których pracownicy narażeni są na wypadki przy pracy bardziej, niż gdzieindziej. To właśnie tam warto przemyśleć wdrożenie rozwiązań, które zastąpią człowieka. Przedsiębiorcy decydują się na to nie tylko ze względu na dobro swoich pracowników. Ewentualny wypadek niesie za sobą szereg problemów prawnych, straty wizerunkowe i przestój produkcyjny generujący straty finansowe.

Tak samo czynnikiem opłacalności może być jakość wytwarzanych produktów. Jeśli produkujemy na niewielką skalę, ale nasze towary muszą cechować się doskonałą powtarzalnością lub precyzją wykonania, wprowadzenie systemów automatyzacji z pewnością ma sens. Praca człowieka w dużej mierze obarczona jest ryzykiem błędów i niedoskonałości. Natomiast dobrze zaprojektowane systemy automatyzacji są perfekcyjne w swoim działaniu. Twierdzenia, że automatyzacja opłaca się jedynie przy produkcji masowej, to zatem nic innego, jak błędne, stereotypowe opinie. Fitech przekonuje, że równie dobrze może opłacać się przy niewielkiej produkcji np. w przypadku towarów klasy premium.

Fitech – opinie dotyczące momentu wprowadzenia automatyzacji

Drugi, często spotkany mit mówi o tym, że wdrażanie systemów automatyzacji w trakcie lub pod koniec cyklu życia produktu jest nieopłacalne. Istotnie, największa opłacalność istnieje wtedy, gdy produkt dopiero wchodzi na rynek lub gdy przedsiębiorstwo rozpoczyna swoją działalność. Podkreślmy jednak słowa „największa opłacalność”. Otóż wdrożenie automatyzacji w trakcie cyklu życia produktu, a nawet pod jego koniec, również może być opłacalne. Wiele zależy w tym względzie od specyfiki samego produktu oraz od oczekiwań klientów.

W przypadku niektórych produktów, zwłaszcza tych, które są już na rynku od kilku lat, klienci mogą oczekiwać stopniowej obniżki ich ceny. Dotyczy to na przykład urządzeń AGD. Wówczas zmniejszenie zysków ze sprzedaży w połączeniu z wydatkiem na systemy automatyzacji mogłoby narazić firmę na straty finansowe. Jednak jeśli produkt nastawiony jest na wieloletni cykl życia i sprzedaż po stałej cenie, nie warto zwracać uwagi na wspomniane błędne opinie. Fitech nawet w takich sytuacjach jest w stanie zaproponować rozwiązania, spełnią oczekiwania klienta.

Zastanawiasz się, czy w Twojej firmie wdrażanie systemów automatyzacji się opłaca?

Proponujemy tylko takie rozwiązanie, które spełniają oczekiwania klienta.

Opinie dotyczące trudności wdrożenia automatyzacji

Wokół tematu wdrożenia i samej obsługi systemów automatyzacji również krążą nieprawdziwe opinie. Fitech zauważa, że wynikają one głównie z obaw przedsiębiorców, a nie z doświadczenia. Wiele osób wyraża przekonanie, że wdrożenie systemów automatyzacji jest procesem skomplikowanym i mogącym spowodować trudności w utrzymaniu ciągłości produkcji. Często są to błędne opinie – Fitech jest przykładem firmy, która posiada wieloletnią praktykę we wdrażaniu automatyzacji w różnego typu przedsiębiorstwach. Nabyte doświadczenie pozwala zaplanować i zrealizować proces wdrażania sprawnie i praktycznie bez szkód dla ciągłości produkcji.

Oprócz samego wdrożenia systemu, zapewniamy także szkolenie dla osób, których zadaniem będzie jego obsługa. Dzięki temu ograniczamy ryzyko błędów wynikających z niewiedzy pracowników i pomagamy im szybciej przyzwyczaić się do nowego, zautomatyzowanego środowiska. Pamiętajmy także, że nie ma konieczności, aby od razu wprowadzać w pełni zautomatyzowane środowisko. Możemy zacząć od wprowadzenia pojedynczych rozwiązań, np. dla najbardziej pracochłonnych zadań, a w miarę przekonywania się co do ich efektywności, wprowadzać kolejne. Takie podejście również ograniczy trudności związane ze wdrażaniem.

Fitech – opinie i fakty na temat automatyzacji procesów przemysłowych

Wielu przedsiębiorców wychodzi także z założenia, że ich sposób produkcji lub produkt jest na tyle specyficzny, że nie da się stworzyć dla niego odpowiedniego systemu automatyzacji. Nic bardziej mylnego – właśnie to jest głównym zadaniem takich firm jak nasza. Projektujemy systemy dedykowane, czyli szyte na miarę potrzeb danej działalności. Nie należy też obawiać się problemów związanych z ich działaniem, na które również wskazują czasem obiegowe opinie. Fitech, podobnie jak inne firmy, zapewnia całodobowe wsparcie techniczne. W razie ewentualnych usterek, błyskawicznie reagujemy, aby problem udało się rozwiązać z możliwie najmniejszymi stratami dla produkcji.

Jeśli poszukujemy rozwiązań, które przyspieszą i obniżą koszty naszej działalności, odłóżmy na bok wszelkie zasłyszane opinie. Opłacalność wdrożenia zautomatyzowanych systemów zawsze należy rozważyć w odniesieniu do konkretnego przypadku.