Robotyzacja pracy – jakie czynności mogą zostać zastąpione przez roboty?

Automatyka i RobotykaNowe technologie

Czwarta rewolucja przemysłowa wprowadziła istotne zmiany w automatyzacji procesów. Identyfikowalne, komunikowalne, samodoskonalące się obiekty mogą obecnie skutecznie przejmować stanowiska zajmowane do tej pory przez operatorów fizycznych. Wykorzystanie w tym celu robotów pozwala zautomatyzować wykonywanie powtarzalnych czynności i przekierować pracowników do zadań, w których maszyny nigdy im nie dorównają. Jak robotyzacja pracy wpływa na rozwój przedsiębiorstwa i jakie czynności mogą zostać zastąpione przez roboty?

Gdzie może zostać wykorzystana robotyzacja pracy?

Robotyzacja pracy jest powszechnie stosowana w branżach opierających swoje działania na wielokrotnym powtarzaniu tych samych czynności. W taki sposób działa przede wszystkim produkcja, logistyka czy też transport. Lwia część czasu roboczego w zakładach przemysłowych oraz magazynach jest przeznaczana na realizację powtarzalnych procesów. Rozwój i możliwość personalizacji rozwiązań automatycznych sprawiają, że coraz częściej po wsparcie robotów sięgają również inne branże. M. in. te związane z pracą biurową – księgowość, HR, sprzedaż, finanse czy ubezpieczenia.

Robotyzacja pracy – jakie czynności może zastąpić?

A jakie konkretnie czynności pozwala zastąpić robotyzacja pracy? Główna zasada polega na tym, że robotyzujemy zadania powtarzalne, monotonne, w tym również takie, które wymagają jednocześnie zachowania dużej precyzji.

Wykorzystanie robotów gwarancją wysokiej jakości procesów powtarzalnych

Wszystkie przedsiębiorstwa mierzą swoje wyniki na podstawie odpowiednich wskaźników. OEE stosowany w produkcji wskazuje, w jakim stopniu zarządzanie maszynami i pracownikami jest efektywne. W logistyce natomiast stosuje się KPI, czyli zbiór wskaźników mierzących wydajność.

Niezależnie od branży, celem jest optymalizacja procesów i działań, pozwalająca otrzymywać coraz lepsze wyniki. Na te jednak składa się nie tylko prędkość wykonywania pracy, ale również jakość uzyskiwanych efektów. Jedną z największych bolączek, trapiących kadrę zarządczą wielu firm produkcyjnych, jest pogodzenie obu tych wskaźników. Pracownik fizyczny odczuwa zmęczenie. Po kilku godzinach pracy jego wydajność znacznie się obniża. Aby utrzymać odpowiednią jakość, pracuje więc wolniej. Jeśli musi utrzymać znormalizowane tempo, obniża precyzję działań. Który wskaźnik uznamy za ważniejszy – normę czy jakość? Robotyzacja pracy sprawia, że nie trzeba chodzić na kompromis.

Nowoczesne roboty doskonale radzą sobie z naśladowaniem ludzkich ruchów. Wyposażenie ich w kilka stopni swobody, czujniki i systemy wizyjne czy sztuczną inteligencję sprawia, że maszyny są w stanie dorównać człowiekowi tempem i precyzją pracy. A co najważniejsze – funkcjonują z zachowaniem wysokiej wydajności i dokładności w systemie 24/7/365. W taki sposób działa między innymi stanowisko do montażu elementów przewlekanych, lutowania czy pakowania.

Robotyzacja pracy w produkcji i logistyce

Nie bez powodu robotyzację wykorzystuje się przeważnie w branży produkcyjnej i logistycznej. Podnoszenie, przenoszenie, paletyzacja – większość żmudnych czynności wykonywanych przez pracowników fizycznych można zastąpić pracą automatycznych maszyn.

Szukasz sposobów na robotyzację pracy w przedsiębiorstwie?

Sprawdź nasze rozwiązania!

Systemy opracowane przez Fitech, umożliwiają automatyzację poszczególnych procesów, a nawet całych linii montażowych. Wdrożyliśmy rozwiązania robotyzujące m.in: montaż, lutowanie, pakowanie, dozowanie, skręcanie, silikonowanie, znakowanie, testowanie czy depanelizację.

Wykorzystanie robotów do wykonywania powtarzalnych czynności, wymagających dużej precyzji, nie tylko pozwala zwiększyć wydajność zakładu. Przekłada się także na oszczędności finansowe. Zarówno dokładnie zaprogramowane roboty jak i te wyposażone w sztuczną inteligencję, popełniają mniej błędów. W przypadku produkcji wielkoseryjnej oznacza to oszczędność materiałów i brak konieczności wykonywania kosztownych poprawek.

Robotyzacja pracy stanowiącej zagrożenie dla zdrowia

Wiele procesów produkcyjnych wiąże się również z zagrożeniem zdrowia operatorów. Niebezpieczne substancje, urazy spowodowane kontaktem z częściami maszyn, podwyższona temperatura czy hałas – robotyzacja pracy na takich stanowiskach eliminuje konieczność bezpośredniej styczności pracowników z czynnikami niebezpiecznymi.

Czy każdy proces da się zrobotyzować?

Robotyzacja pracy skupia się na zastąpieniu pracy ludzkich rąk przez maszyny. Jednak nie każdy proces może zostać zrobotyzowany – to informacja przynosząca ulgę wszystkim osobom martwiącym się o to, że roboty zastąpią ludzi na rynku pracy.

Nawet roboty, których działanie wsparte jest algorytmami sztucznej inteligencji, nie są w stanie dorównać inteligencji człowieka. Systemy AI można określić jako zero-jedynkowe, w przeciwieństwie do kreatywności, jaką na każdym kroku wykazują ludzie.

To człowiek stworzył maszynę i to człowiek jest potrzebny, aby nad maszyną zapanować. Dlatego właśnie zadaniem pracowników jest obserwacja i nadzorowanie procesów realizowanych przez roboty, podejmowanie decyzji w sytuacjach nieoczywistych, szukanie problemów, które wymagają naprawy oraz sposobów na dalsze zwiększanie wydajności i maksymalizowanie potencjału drzemiącego w omawianych urządzeniach.

Programiści, kadra zarządcza, specjaliści odpowiadający za optymalizację procesów, marketing czy nawiązywanie relacji biznesowych – tych stanowisk, wymagających myślenia kreatywnego, nie da się obecnie zrobotyzować. Nie musimy się więc obawiać, że roboty zabiorą ludziom pracę. Postęp technologiczny i przemysłowy wielokrotnie pokazał, że zamknięcie jednych drzwi, powoduje otwarcie wielu innych.