Automatyzacja produkcji – z FITECH nie trzeba się jej bać

Automatyka i Robotyka
Automatyzacja produkcji – z FITECH nie trzeba się jej bać

Automatyzacja produkcji to jedno z tych rozwiązań technologicznych, których wdrożenie nie tylko podnosi kluczowe wskaźniki efektywności w firmie. Może ją także uczynić pożądanym miejscem pracy i rynkowym liderem. Przykład? Jeden z naszych klientów od kilku lat zamawia u nas pojedyncze stacje do automatyzacji. Dziś jest gotów na wdrożenie z nami całej linii produkcyjnej.

Z raportu Delloite Przemysł 4.0 w Polsce – rewolucja czy ewolucja? opublikowanego w 2020 r. wynika, że technologie – tuż za działalnością operacyjną – są tym czynnikiem, który napędza innowacje w przemyśle. Nic więc dziwnego, że blisko jedna trzecia badanych firm zaczyna skalować w swoich organizacjach automatyzację procesów w oparciu o roboty i uczenie maszynowe.

Automatyzacja produkcji – rozwiązania szyte na miarę

Jak wynika z raportu MarketsandMarkets, jedną z obaw związanych z wdrażaniem nowoczesnych technologii w zakładach przemysłowych, jest radykalne podejście i ignorowanie ich rzeczywistych potrzeb. Jaka więc powinna być rola dostawców rozwiązań w tym obszarze? Rolą dostawcy powinno być m.in. zaproponowanie rozwiązań „szytych na miarę”. Takich, które najlepiej spełnią jego oczekiwania. I właśnie tak działamy w FITECH. Uważamy, że automatyzacja produkcji powinna być poprzedzona wykonaniem kalkulacji zwrotu z inwestycji. To pozwoli określić równowagę między kosztami i zaletami wynikającymi z wdrożenia. Doprowadzi też do wyboru rozwiązania, które uwzględni nie tylko cele produkcyjne. Weźmie także pod uwagę kwestie budżetowe, związane z całym okresem użytkowania maszyn.

Inteligentny montaż w zasięgu ręki

Czym dziś powinien się charakteryzować inteligentny montaż komponentów? Dla wielu branż ważne jest co innego, ale jedną z zasadniczych kwestii jest minimalizacja braków – z czym zgodzą się wszyscy producenci. Choć wielu precyzyjnych działań nadal nie jesteśmy w stanie zastąpić robotami, jednak wiele można dzięki nim udoskonalić. Specyfika branży determinuje, jakie to będą konkretne obszary – np. pakowanie, paletyzacja czy kontrola jakości. Z usług jakiego podmiotu skorzystać, by mieć pewność, że proces automatyzacji produkcji przebiegnie bezproblemowo na każdym etapie wdrożenia? Jeśli firma – tak jak FITECH – potrafi spełnić najwyższe wymagania, jakie bez wątpienia stawia branża automotive, będzie potrafiła sprostać każdym.

Automatyzacja produkcji z FITECH

Obserwujemy coraz większą popularność automatyzacji produkcji. Dla jednego z naszych klientów produkowaliśmy przez pewien czas pojedyncze stacje do automatyzacji. Nasze rozwiązania spełniły w pełni pokładane w nich oczekiwania. Dlatego kolejnym krokiem klienta było podjęcie decyzji o zautomatyzowaniu z nami całej linii montażowej. Szczegóły wdrażanego rozwiązania przedstawiają się następująco:

– długość transportera całej linii: 300 metrów;

– czas cyklu: 27 sek.;

– ilość stanowisk zautomatyzowanych: 18;

– ilość stanowisk manualnych: 6;

– 12 stacji testujących (m.in.. testy funkcjonalne, mechaniczne, testy napięcia, testy na potrzeby certyfikacji;

– proces traceability – pełna kontrola nad procesem, dzięki czemu wadliwy produkt, wykryty na każdym z etapów produkcji, może być automatycznie przekierowany do serwisu. Dzięki takiej kontroli gwarantujemy wysoką jakość produkcji i minimalizujemy koszty produkcji, czyli odrzutu wadliwych produktów, które wykryte po zakończeniu całego procesu produkcji nie nadają się już do szybkiej naprawy serwisowej, wiec są złomowane;

– cały proces produkcyjny obsługiwany przez linię jest obiegiem zamkniętym. Działa nieprzerwanie, w pętli, jeśli składowe produktu są na bieżąco dostarczane do procesu.

Rozwiązania nie tylko dla produkcji wielkoseryjnej

Automatyzacja zwykle kojarzy się z produkcją masową. Tymczasem także przy niskim wolumenie produkcji istnieją przesłanki, które uzasadniają decyzję o automatyzacji. Jedną z nich jest m.in. bezpieczeństwo pracowników. Decydując się na automatyzację produkcji w firmie, warto wiedzieć, że istnieje szerokie spektrum rozwiązań pomiędzy ręcznym, półautomatycznym i automatycznym procesem produkcyjnym. 

Automatyzacja produkcji – z FITECH nie trzeba się jej bać

Najważniejsze jest zrozumienie celowości wdrożenia automatyzacji a także uzasadnienie kosztów związanych z doskonaleniem procesu produkcji. Jak wynika z doświadczenia FITECH, korzystanie z półautomatycznych rozwiązań, których celem jest np. ułatwienie najbardziej pracochłonnych zadań, może być także dobrym sposobem na zrobienie kroku w kierunku w pełni zautomatyzowanego środowiska w przyszłości.