Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych – wspieramy branżę automotive!

Automatyka i Robotyka

W zakresie produkcji części samochodowych jesteśmy jednym z liderów w skali Europy. Produkcja części samochodowych w Polsce stanowi bowiem 57% wartego 171 mld PLN sektora*. Mimo tego, że pandemia nie oszczędziła także tej branży, w ubiegłym roku dystrybutorzy części samochodowych w Polsce zwiększyli przychody o 5%. Jak się ma do tego automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych?

Zdaniem ekspertów, w długookresowej perspektywie polska produkcja komponentów samochodowych ma szansę na dalszy rozwój. Upatrują jej m.in. w zmianie technologicznej, związanej z rozwojem napędów elektrycznych. Ponieważ przemysł motoryzacyjny rozwija się w bardzo dynamicznym tempie, musi nadążać za rozwojem nowych technologii produkcji. To one gwarantują elastyczność i skalowalność procesów. Spełnienie tych wymagań zapewnia mu w dużej mierze automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych.

Modułowa, skalowalna i wydajna automatyzacja staje się niezbędna przy dzisiejszej, masowej produkcji komponentów. Nie byłoby to możliwe bez rozwoju nowoczesnych technologii. Dzięki nim  roboty mogły przejąć wykonywanie bardziej finezyjnych procesów czy ciężkich prac przestrzennych – takich jak podnoszenie całego podwozia samochodu, obracanie go itd. Obecność robotów na halach produkcyjnych zwiększa także ergonomię pracy i bezpieczeństwo pracowników.

Co się liczy w branży automotive?

Polska, jako jeden z największych producentów i dystrybutorów części samochodowych, w ostatnich latach pozytywnie wyróżnia się na tle większości krajów Europy rozwiniętym zapleczem produkcyjnym, dobrą infrastrukturą i wykwalifikowanymi kadrami. Od samego początku automatyzacja w przemyśle samochodowym była wykorzystywana do odciążania pracowników ludzkich od wykonywania wymagających wysiłku, monotonnych i niebezpiecznych zadań. Bez wątpienia służyła i nadal służy przyspieszaniu czasu produkcji. Tym samym cel wdrażania automatyzacji pozostał ten sam. Z kolei technologia cały czas się zmienia i doskonali.

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych ewoluuje. Obecnie roboty można zaprogramować tak, aby spełniały wyższe wymagania i wykonywały nowe zadania, spełniając jednocześnie kryteria produkcyjne. Co to oznacza dla branży automotive? Precyzja, prędkość i powtarzalność – oto cechy, którymi charakteryzują się roboty, a które dla branży oznaczają brak przestojów i gwarancję wytwarzania produktów o pożądanych parametrach. Wciąż jednak są obszary, w których nie da się zastąpić zwinności i sprawności ludzkich rąk. Niemniej powstanie robotów, które umożliwiły automatyzację procesu montażu elementów przewlekanych (THT) pokazuje, że w przyszłości także i to może się zmienić.

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych a braki kadrowe

W zautomatyzowanym przedsiębiorstwie, przy wyspecjalizowanych liniach produkcyjnych, do sprawnego działania wystarczy niewielka liczba odpowiednio wykwalifikowanej oraz przeszkolonej kadry pracowniczej. To ważna kwestia, biorąc pod uwagę szacunki, które wskazują, że do 2030 r. zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym spadnie o ok. 50%. Z kolei od tych pracowników, którzy pozostaną w zakładach, będą wymagane nowe, bardzo specjalistyczne kwalifikacje. Zdaniem ekspertów, w skali świata maszyny mogą zastąpić wkrótce ok. 20% etatów. Z innych prognoz wynika, że będzie to nawet do 52% miejsc pracy**.

Jak przebiega automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych w Polsce? Na 10 tys. zatrudnionych we wszystkich branżach, nie tylko motoryzacyjnej, która jest jedną z najbardziej zautomatyzowanych, przypadają 32 roboty. Ich pomoc jest nieoceniona m.in. w przypadku najbardziej pracochłonnych, szkodliwych dla zdrowia oraz niebezpiecznych prac w branży motoryzacyjnej. Roboty umożliwiają precyzyjne dozowanie substancji chemicznych, montaż precyzyjny elementów mechanicznych, czy zintegrowanie kilku procesów (gniazd produkcyjnych) w jednym stanowisku – np. montaż elementów mechanicznych silnika z prasą zaciskową i kontrolą wizyjną. Robotyzacja procesów, coraz częściej z wykorzystaniem AI, pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa procesów, poprzez wydzielenie ich w osobnych, wygrodzonych strefach. Nie bez znaczenia jest także zapewnienie powtarzalności i wydajności procesów w każdej minucie pracy takiego stanowiska.

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych z Fitech

Procesy produkcyjne w branży automotive muszę spełniać rygorystyczne wymagania, by finalnie móc dzięki temu uzyskać wysokiej jakości wyroby. Tę zapewniają odpowiednie maszyny. Niemniej automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych w firmie to spora inwestycja. Na rynku jest wiele firm, oferujących rozwiązania automatyzujące różne procesy produkcyjne. Na co zwracać uwagę, wdrażając te rozwiązania? Najlepsze efekty przynosi współpraca z renomowanymi partnerami technologicznymi, oferującymi konfigurowalne, modułowe i elastyczne systemy. Właśnie tak działamy w Fitech. Mając świadomość tego, czym powinien się charakteryzować solidny dostawca rozwiązań w zakresie automatyzacji i robotyzacji, posiadamy odpowiednie kompetencje techniczne i współpracujemy z wykwalifikowanymi specjalistami, nieustannie dbając o najwyższą jakość i standard prowadzonych projektów.

* Sector Flash. Produkcja części samochodowych https://www.santander.pl/_fileserver/item/1507487

** https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/Identyfikacja-instrumentow-wsparcia-dla-rozwoju-sektora-motoryzacyjnego.pdf